
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted cartridge fork with adjustable compression damping |
| Rear Suspension | Uni-Trak® gas charged shock with piggyback reservoir with adjustable rebound damping and spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Petal disc with a dual-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc with single-piston caliper |
Tires
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 35.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 302.1 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 650 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 650 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Ninja 650?
The 2026 Kawasaki Ninja 650 has floorplan EX650PTFAN.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 650 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 650 is not equipped with Cooled seats.
