
Drivetrain
| Transmission | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
