
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 78" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition use?
A 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have?
The 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Teryx KRX4 1000 Blackout Edition is not equipped with Cooled seats.
