
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.1" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Cooled seats.
