
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | APTC slipper and self-servo wet multiplate clutch with control cable |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm upside-down forks |
| Rear Suspension | Progressive linkage with adjustable monoshock. Aluminium double-sided swingarm |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Semi-floating discs, radially mounted Monobloc Brembo M4-32 callipers, 4-pistons, axiial pump with ABS as standard |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating calliper with ABS as standard equipment |
Tires
| Wheels | 10-spoke in light alloy. Pirelli Diablo Rosso II tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 24.3° / 4" |
| Wheelbase | 58.3 in (480 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 397.9 lbs (180.5 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 24 months unlimited mileage |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
