
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks with five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 9 in (229 mm) |
| Rear Travel | 9 in (229 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.2" w x 49.6" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KX 450X use?
A 2026 Kawasaki KX 450X uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KX 450X have?
The 2026 Kawasaki KX 450X is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KX 450X have?
The 2026 Kawasaki KX 450X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KX 450X have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450X is not equipped with Cooled seats.
