
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 58.1" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KX 450 use?
A 2026 Kawasaki KX 450 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KX 450 have?
The 2026 Kawasaki KX 450 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KX 450 have?
The 2026 Kawasaki KX 450 is equipped with a 449cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KX 450 have?
The 2026 Kawasaki KX 450 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KX 450?
The 2026 Kawasaki KX 450 has floorplan KX450MTFNN.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KX 450 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 450 is not equipped with Cooled seats.
