
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 31/10-15 |
| Rear Tire | 31/10-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Vulcan S use?
A 2026 Kawasaki Vulcan S uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Vulcan S have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki Vulcan S have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Vulcan S have?
The 2026 Kawasaki Vulcan S is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Vulcan S?
The 2026 Kawasaki Vulcan S has floorplan EN650CTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Vulcan S have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Vulcan S is not equipped with Cooled seats.
