
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 41.3" h |
| Seat Height | 25.9 in |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 820.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 140R use?
A 2026 Kawasaki KLX 140R uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 140R have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 140R have?
The 2026 Kawasaki KLX 140R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 140R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Cooled seats.
