
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
Suspension
| Front Suspension | KYB 43mm inverted front fork with adjustable rebound and preload |
| Rear Suspension | Horizontal back-link shock with adjustable rebound damping and adjustable spring preload, remote preload adjuster |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Petal discs. Dual opposed 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Petal disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 37.6" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 33.3 in (845 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 24 Month Limited Warranty |
| Lighting | Twin LED headlamp |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
