
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. CBS three-piston calipers. |
Tires
| Wheels | 5-spokes light alloy. Pirelli Diablo Rosso IV tyres. |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 29.3 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | 4.3 TFT colour display |
| Warranty | Transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
