
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 13:45 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 10 in (254 mm) |
| Rear Travel | 11 in (270 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
| Front Wheel | 21 x 1.60" |
| Rear Wheel | 18 x 2.15" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 37.6" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 28.9 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 12 gal (45.4 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KLX 110R use?
A 2026 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KLX 110R have?
The 2026 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
