
Drivetrain
| Transmission | 6 speed |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.6" w x 36.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KFX 90 use?
A 2026 Kawasaki KFX 90 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KFX 90 have?
The 2026 Kawasaki KFX 90 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KFX 90 have?
The 2026 Kawasaki KFX 90 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KFX 90 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KFX 90 is not equipped with Cooled seats.
