
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41 mm inverted telescopic fork with adjustable rebound damping (right side) and adjustable preload (left-side) |
| Rear Suspension | Offset laydown single-shock with remote spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. Petal-style discs. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. Petal-style disc. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.6" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 480.6 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month limited warranty |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Lighting | LED headlight |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon1000X4 use?
A 2026 HONDA Talon1000X4 uses Unknown.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Cooled seats.
