
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 37mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® linkage system and single shock with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Petal disc. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Petal disc. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 75.4" h |
| Seat Height | 33.3 in |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve use?
A 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve?
The 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve has floorplan SXS10S2XDT.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
