
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate with coil springs |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Suspension | 41mm inverted fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 75.4" h |
| Seat Height | 31.6 in |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 315 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve use?
A 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve uses Unknown.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000X FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
