
Drivetrain
| Transmission Type | Six-speed manual with slipper clutch |
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 3.2 in (81 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Front Tire | 120/70-18 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Overall Vehicle Size | 64" w x 78.6" h |
| Rake / Trail | 31° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,575 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon1000X4 use?
A 2026 HONDA Talon1000X4 uses Unknown.
What is the floorplan of the 2026 HONDA Talon1000X4?
The 2026 HONDA Talon1000X4 has floorplan SXS10S4XT.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon1000X4 have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon1000X4 is not equipped with Cooled seats.
