
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak single-shock system with 5-way preload and stepless rebound damping |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed.Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 80/90-H21 |
| Rear Tire | 180/60-B17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.2" w x 75.8" h |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Rake / Trail | 34° / 5" |
| Wheelbase | 67.5 in (1,715 mm) |
| Ground Clearance | 4 in (102 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.7 gal (17.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 650 lbs (294.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve use?
A 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve uses Unknown.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Backup camera?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Heated seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Android Auto?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Push start?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Navigation?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Leather seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Third row seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Tow package?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Head up display?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA Talon 1000R FOX Live Valve is not equipped with Cooled seats.
