
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 46.6" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT use?
A 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Backup camera?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Heated seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Android Auto?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Push start?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Navigation?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Leather seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Third row seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Tow package?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Head up display?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 T DCT is not equipped with Cooled seats.
