
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP fork with top-out springs, stepless compression and rebound damping, adjustable spring preload |
| Rear Suspension | Bottom-Link Uni-Trak with gas-charged shock, top-out spring and pillow ball upper mount. Compression damping |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.3 in (134 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Nissin 4-piston, monobloc calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.9" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 HONDA REBEL 1100 DCT use?
A 2026 HONDA REBEL 1100 DCT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have?
The 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Backup camera?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Heated seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Android Auto?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Push start?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Navigation?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Leather seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Third row seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Tow package?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Head up display?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA REBEL 1100 DCT is not equipped with Cooled seats.
