
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.7" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 27.2 in (691 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 250R use?
A 2026 Honda CRF 250R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 250R have?
The 2026 Honda CRF 250R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 250R have?
The 2026 Honda CRF 250R is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 250R have?
The 2026 Honda CRF 250R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 250R have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 250R is not equipped with Cooled seats.
