
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 43 mm |
| Rear Suspension | Cast aluminium single sided swing arm with eccentric adjustment for rear axle, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adju |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 50.3" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 250RX use?
A 2026 Honda CRF 250RX uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 250RX have?
The 2026 Honda CRF 250RX has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 250RX have?
The 2026 Honda CRF 250RX is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 250RX have?
The 2026 Honda CRF 250RX is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda CRF 250RX?
The 2026 Honda CRF 250RX has floorplan CRF250RXT.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 250RX have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 250RX is not equipped with Cooled seats.
