
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.4" w x 49.9" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda CRF 450RL use?
A 2026 Honda CRF 450RL uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CRF 450RL have?
The 2026 Honda CRF 450RL has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CRF 450RL have?
The 2026 Honda CRF 450RL is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CRF 450RL have?
The 2026 Honda CRF 450RL is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Backup camera?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Heated seats?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Android Auto?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Push start?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Navigation?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Leather seats?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Third row seats?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Tow package?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Head up display?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CRF 450RL have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CRF 450RL is not equipped with Cooled seats.
