
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda CBR650R E-Clutch use?
A 2026 Honda CBR650R E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2026 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda CBR650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.
