
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent A-Arm |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Wheels | Gloss Black Cast Aluminum Wheel w/Laser Etched Graphics |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 KTM SX 65 use?
A 2025 KTM SX 65 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2025 KTM SX 65 have?
The 2025 KTM SX 65 has a drivetrain.
What engine does the 2025 KTM SX 65 have?
The 2025 KTM SX 65 is equipped with a 50cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM SX 65 have?
The 2025 KTM SX 65 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 KTM SX 65?
The 2025 KTM SX 65 has floorplan F6001Y6.
Does the 2025 KTM SX 65 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM SX 65 have Backup camera?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM SX 65 have Heated seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM SX 65 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM SX 65 have Android Auto?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM SX 65 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM SX 65 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM SX 65 have Push start?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM SX 65 have Navigation?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM SX 65 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM SX 65 have Leather seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM SX 65 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM SX 65 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM SX 65 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM SX 65 have Third row seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM SX 65 have Tow package?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM SX 65 have Head up display?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM SX 65 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM SX 65 is not equipped with Cooled seats.
