
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet, multi-plate type, SCAS-equipped |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Brembo 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Nissin 1-piston. |
Tires
| Wheels | Seven-spoke cast-aluminum-alloy |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 43.3" h |
| Seat Height | 31.5 in (800 mm) |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.3 in (1,480 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,723 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | Multi-plane and projector LED |
| Instrumentation | Analog gauges and LCD panel |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z900 ABS use?
A 2025 Kawasaki Z900 ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z900 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Cooled seats.
