
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
Suspension
| Front Suspension | 45mm fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 90/90-21 |
| Rear Tire | 200/50-18 |
Dimensions
| Seat Height | 30.9 in |
| Overall Vehicle Size | 26.9" w x 43.8" h |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 71.2 in (1,808 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z125 PRO use?
A 2025 Kawasaki Z125 PRO uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have?
The 2025 Kawasaki Z125 PRO is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z125 PRO have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z125 PRO is not equipped with Cooled seats.
