
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic forks with air adjustment |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium wheels |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 25° / 6" |
| Wheelbase | 65.7 in (1,668 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 789.3 lbs (358 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
| Warranty | 2 years |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki RIDGE HVAC use?
A 2025 Kawasaki RIDGE HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC?
The 2025 Kawasaki RIDGE HVAC has floorplan KWF1000DSFNN.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE HVAC is not equipped with Cooled seats.
