
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | |
| Rear Braking System |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | |
| Rear Tire |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 256 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R KRT Edition is not equipped with Cooled seats.
