
Drivetrain
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has 69 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has a wheelbase of 55.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS has floorplan ZX636JSFAN.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R ABS is not equipped with Cooled seats.
