
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Back-torque limiting slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS.Brembo Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
Tires
| Wheels | Black, 28-spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.3" w x 85.4" l x 46.1" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 31.5 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
Weights
| Dry Weight | 593.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | LCD Instrumentation. |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is equipped with a 1441cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS has a wheelbase of 58.3.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS cooled?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is equipped with a Injection. DFI with four 44mm Mikuni throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS compression ratio?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS has a compression ratio of 12.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is equipped with Double disc. ABS.Brembo Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is equipped with Single disc. ABS. Two-piston calipers. rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS has floorplan ZX1400JSFNL.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS is not equipped with Cooled seats.
