New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 520 X-Ring |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 13:45 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single petal-type disc with 2-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single petal-type disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 110/70-17 |
| Rear Tire | 150/70-17 |
| Front Wheel | 21 x 1.60" |
| Rear Wheel | 18 x 2.15" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 24.7° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 1 gal (3.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 361.6 lbs (164 kg) |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R use?
A 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R uses Unknown.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja ZX-10R is not equipped with Cooled seats.
