
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Uni-Trak® swingarm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 59.9" w x 77.6" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 158.7 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 650 Base use?
A 2025 Kawasaki Ninja 650 Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 Base has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 Base has floorplan EX650RSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 Base is not equipped with Cooled seats.
