
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #520 chain; 14T/40T |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gear Ratios 2nd | 14:51 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 2.769:1 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500:1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273:1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125:1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966:1 |
Suspension
| Front Suspension | 43mm inverted fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single shock |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single 296mm disc with twin-piston caliper; ABS |
| Rear Braking System | Single 220mm disc; ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 80/100-21 |
| Rear Tire | 120/80-18 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Wheel | 10-spoke, Platinum silver, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 10-spoke, Platinum Silver, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.6" w x 58.1" h |
| Rake / Trail | 27.5° / 4.3" |
| Wheelbase | 57.2 in (1,453 mm) |
| Seat Height | 35.2 in (894 mm) |
| Ground Clearance | 10.9 in (277 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 33.3 x 48.7 x 12.3 in (84.6 x 123.7 x 31.2 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.4 gal (12.87 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Cargo Capacity | 204 lbs (449 kg) |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Storage Capacity | 9 gal (34 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 500 lb (226.8 kg) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. Digital Display |
| Magneto | 850 W |
Lights & Safety
| Warranty | Three Years. Unlimited milage. Transferable. |
| Steering | Power: Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Features | Gas Assist Dump Box, Single Latch Tailgate, Rear-mounted Fiberglass Insulated Exhaust System, Standard In-dash SAE Charge Port, 575 CCA Battery, 660W Charging System (Stator), 48.4 Gal. Onboard Storage with Enclosed Dash Bins and Integrated Cell-phone Holder, Sealed Suspension Bushings and Wheel Bearings, Full Coverage Steel Front Bumper with Integrated Winch and Plow Mounts, Full Coverage Skid Plate, Premium Body Panels, Premium Cut & Sew Seats, Polaris Pulse Electrical System (3 position), USB Charging Port, Front Stabilizer Bar, Rear Wheel Liners |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 140R use?
A 2025 Kawasaki KLX 140R uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Cooled seats.
