
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 140R use?
A 2025 Kawasaki KLX 140R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 140R have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R is not equipped with Cooled seats.
