
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 91" l x 47.5" h |
| Seat Height | 25.3 in (643 mm) |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 544.5 lbs (247 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 years |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 140R F use?
A 2025 Kawasaki KLX 140R F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R F has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R F is equipped with a 144cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have?
The 2025 Kawasaki KLX 140R F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 140R F have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 140R F is not equipped with Cooled seats.
