
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Manual / automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake). Cable actuated |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake). Rod actuated |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 26/9-14 |
| Rear Tire | 26/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 61.4" l x 37.6" h |
| Seat Height | 26.8 in |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 167.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 months limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 110R use?
A 2025 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Kawasaki KLX 110R fuel capacity?
A 2025 Kawasaki KLX 110R has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki KLX 110R?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a wheelbase of 42.3.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki KLX 110R cooled?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a Carburettor. 18mm Keihin carburetor and screw type throttle limiter on grip housing fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Kawasaki KLX 110R compression ratio?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with Expanding brake (drum brake). Cable actuated front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with Expanding brake (drum brake). Rod actuated rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
