
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 4-speed |
| Clutch | Manual / automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake). Cable actuated |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake). Rod actuated |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 61.4" l x 37.6" h |
| Rake / Trail | 27° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,520 mm) |
| Seat Height | 26.8 in |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 167.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 months limited |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Lighting | LED headlight |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 110R use?
A 2025 Kawasaki KLX 110R uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Kawasaki KLX 110R fuel capacity?
A 2025 Kawasaki KLX 110R has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki KLX 110R?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a wheelbase of 42.3.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki KLX 110R cooled?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a Carburettor. 18mm Keihin carburetor and screw type throttle limiter on grip housing fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with a Electric & kick starter.
What is the 2025 Kawasaki KLX 110R compression ratio?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has a compression ratio of 9.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with Expanding brake (drum brake). Cable actuated front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki KLX 110R have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R is equipped with Expanding brake (drum brake). Rod actuated rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 110R?
The 2025 Kawasaki KLX 110R has floorplan KLX110CSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R is not equipped with Cooled seats.
