
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, Multi-Plate. Gear Drive Wet Clutch. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Contrast Cut wheels. Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.1" w x 42.4" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 62 in (1,576 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 540.1 lbs (245 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp and low fuel lamp |
| Warranty | 2 Years, Unlimited Miles |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 110R L use?
A 2025 Kawasaki KLX 110R L uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 112cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 110R L?
The 2025 Kawasaki KLX 110R L has floorplan KLX110DSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 110R L have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 110R L is not equipped with Cooled seats.
