
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33" w x 57.2" h |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2025 Honda Transalp use?
A 2025 Honda Transalp uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Transalp have?
The 2025 Honda Transalp has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Transalp have?
The 2025 Honda Transalp is equipped with a 755cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Transalp?
The 2025 Honda Transalp has a wheelbase of 61.5.
What type of engine does the 2025 Honda Transalp have?
The 2025 Honda Transalp is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Transalp have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Transalp have Backup camera?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Transalp have Heated seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Transalp have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Transalp have Android Auto?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Transalp have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Transalp have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Transalp have Push start?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Transalp have Navigation?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Transalp have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Transalp have Leather seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Transalp have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Transalp have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Transalp have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Transalp have Third row seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Transalp have Tow package?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Transalp have Head up display?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Transalp have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Transalp is not equipped with Cooled seats.
