
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | 6-speed Automatic Dual Clutch Transmission (DTC) |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
| Wheels | Dunlop Sportmax tires |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.8" w x 43" h |
| Rake / Trail | 24.5° |
| Wheelbase | 56.9 in (1,445 mm) |
| Seat Height | 27.5 in |
| Ground Clearance | 6.3 in (160 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.9 gal (18.5 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 452 lbs (205 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Honda Rebel 300 use?
A 2025 Honda Rebel 300 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2025 Honda Rebel 300 fuel capacity?
A 2025 Honda Rebel 300 has the fuel capacity of 3 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Rebel 300 have?
The 2025 Honda Rebel 300 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda Rebel 300 have?
The 2025 Honda Rebel 300 is equipped with a 286cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Rebel 300?
The 2025 Honda Rebel 300 has a wheelbase of 58.6.
What type of engine does the 2025 Honda Rebel 300 have?
The 2025 Honda Rebel 300 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda Rebel 300?
The 2025 Honda Rebel 300 has floorplan CMX300S.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Backup camera?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Heated seats?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Android Auto?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Push start?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Navigation?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Leather seats?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Third row seats?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Tow package?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Head up display?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Rebel 300 have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Rebel 300 is not equipped with Cooled seats.
