
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.3" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Seat Height | 25 in (635 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 690 lbs (313 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 HONDA PIONEER 700 Forest use?
A 2025 HONDA PIONEER 700 Forest uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest fuel capacity?
A 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has a drivetrain.
What engine does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has a wheelbase of 76.8.
What type of engine does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest?
The 2025 HONDA PIONEER 700 Forest has floorplan SXS700M2FS.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Automatic climate control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Backup camera?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Heated seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Android Auto?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Bluetooth?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Keyless entry?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Push start?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Navigation?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Leather seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Third row seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Tow package?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Head up display?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest have Cooled seats?
No, the 2025 HONDA PIONEER 700 Forest is not equipped with Cooled seats.
