
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-CA inverted telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link® single Showa shock |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Black 9 Spoke with Machined Highlights |
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 30.5° / 5" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Seat Height | 32.4 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
Weights
| Dry Weight | 417 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe use?
A 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have?
The 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 700 Deluxe is not equipped with Cooled seats.
