
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
| Wheels | Cast aluminium |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 86.1" l x 43.1" h |
| Seat Height | 27.2 in (690 mm) |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Ground Clearance | 5.4 in (136 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One Year. Transferable, unlimited-mileage limited warranty |
| Lighting | LED |
| Instrumentation | Digital |
What type of fuel does a 2025 Honda Pioneer 1000 Forest use?
A 2025 Honda Pioneer 1000 Forest uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Forest has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have?
The 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Backup camera?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Heated seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Android Auto?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Push start?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Navigation?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Leather seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Third row seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Tow package?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Head up display?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Pioneer 1000 Forest is not equipped with Cooled seats.
