
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW use?
A 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW?
The 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW has floorplan SXS10M6DS.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Backup camera?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Heated seats?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Android Auto?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Bluetooth?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Keyless entry?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Push start?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Navigation?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Leather seats?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Third row seats?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Tow package?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Head up display?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW have Cooled seats?
No, the 2025 Honda PIONEER 1000-6 DLX CREW is not equipped with Cooled seats.
