
Drivetrain
| Transmission | |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Shocks | FOX 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass (Electronically Controlled Compression and Rebound) |
| Rear Shocks | FOX 3.0 Live Valve X2 Internal Bypass (Electronically Controlled Compression and Rebound) |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 800 lb (362.8 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Cargo Capacity | 272 lbs (600 kg) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 336 lbs (740 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel with Tilt and Telescoping Adjustment; DYNAMIX DV with Integrated EPS Modes and Ride Command Push Button Controls |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Standard Equipment: Remote Locking Hard Saddlebags, Power Adjustable Windshield, 36 Gallons (136+ Liters) of Storage, Keyless Ignition, Adjustable Fairing Vents, USB Charger, and Tire Pressure Monitoring System (TPMS) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Aluminium, tapered 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Honda Navi use?
A 2025 Honda Navi uses Unknown.
Does the 2025 Honda Navi have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Navi have Backup camera?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Navi have Heated seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Navi have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Navi have Android Auto?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Navi have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Navi have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Navi have Push start?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Navi have Navigation?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Navi have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Navi have Leather seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Navi have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Navi have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Navi have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Navi have Third row seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Navi have Tow package?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Navi have Head up display?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Navi have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Navi is not equipped with Cooled seats.

