
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.3" w x 69.3" l x 40" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Honda Grom use?
A 2025 Honda Grom uses Gasoline with fuel tank capacity up to 2 gallons.
What is the 2025 Honda Grom fuel capacity?
A 2025 Honda Grom has the fuel capacity of 2 gallons.
What drivetrain does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom has a drivetrain.
What transmission does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda Grom?
The 2025 Honda Grom has a wheelbase of 47.2.
What type of engine does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Honda Grom cooled?
The 2025 Honda Grom is cooled by Air.
What type of fuel system does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom is equipped with a Injection. PGM-FI fuel system.
What type of starter does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Honda Grom compression ratio?
The 2025 Honda Grom has a compression ratio of 10.0:1.
What type of front brakes does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom is equipped with Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Honda Grom have?
The 2025 Honda Grom is equipped with Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. rear brakes.
Does the 2025 Honda Grom have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda Grom have Backup camera?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda Grom have Heated seats?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda Grom have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda Grom have Android Auto?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda Grom have Bluetooth?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda Grom have Keyless entry?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda Grom have Push start?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda Grom have Navigation?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda Grom have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda Grom have Leather seats?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda Grom have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda Grom have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda Grom have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda Grom have Third row seats?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda Grom have Tow package?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda Grom have Head up display?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda Grom have Cooled seats?
No, the 2025 Honda Grom is not equipped with Cooled seats.
