
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.6" w x 40" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 Honda Grom use?
A 2026 Honda Grom uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom is equipped with a 124cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Grom have?
The 2026 Honda Grom is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Grom?
The 2026 Honda Grom has floorplan GROM125T.
Does the 2026 Honda Grom have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Grom have Backup camera?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Grom have Heated seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Grom have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Grom have Android Auto?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Grom have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Grom have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Grom have Push start?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Grom have Navigation?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Grom have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Grom have Leather seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Grom have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Grom have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Grom have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Grom have Third row seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Grom have Tow package?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Grom have Head up display?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Grom have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Grom is not equipped with Cooled seats.
