
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate, wet type, manual release. Magnesium-alloy. |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 25.6" w x 39" h |
| Seat Height | 35 in |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Wheelbase | 54.3 in (1,379 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 231 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Honda CRF 250R use?
A 2025 Honda CRF 250R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Honda CRF 250R have?
The 2025 Honda CRF 250R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Honda CRF 250R have?
The 2025 Honda CRF 250R is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Honda CRF 250R have?
The 2025 Honda CRF 250R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Honda CRF 250R?
The 2025 Honda CRF 250R has floorplan CRF250RS.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Backup camera?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Heated seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Android Auto?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Push start?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Navigation?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Leather seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Third row seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Tow package?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Head up display?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CRF 250R have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CRF 250R is not equipped with Cooled seats.
