
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.6" w x 75.8" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 27.2 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 408 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Warranty | 12 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Honda CBR650R E-Clutch use?
A 2025 Honda CBR650R E-Clutch uses Gasoline.
What is the 2025 Honda CBR650R E-Clutch fuel capacity?
A 2025 Honda CBR650R E-Clutch has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2025 Honda CBR650R E-Clutch have?
A 2025 Honda CBR650R E-Clutch has 63 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2025 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Honda CBR650R E-Clutch?
The 2025 Honda CBR650R E-Clutch has a wheelbase of 57.
What type of engine does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have?
The 2025 Honda CBR650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Push start?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Honda CBR650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2025 Honda CBR650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.
